Firmamız 1974 yılında ilk olarak dizel motor parçası üretmek üzere İstanbul’da kurulmuştur.


Dizel motorlarda kullanılmak üzere ilk zirai sulama pompaları tasarımı ve üretimi Yağmur markası ile başlanmıştır.


Yağmur markası tarım makineleri ve zirai sulama pompalarında kullanılmak üzere tescil edilmiştir.


Firmamız üretime başlamasından kısa bir süre sonra ilk zirai sulama pompası ihracatını 6.000 adetlik bir parti ile Mısır’a yapmıştır.


Türkiye’de sadece belirli bölgelerde kullanılmaya başlanan çapa makinası üretimi tasarımı %100 firmamız tarafından yapılan YET 360 modeli ile başlanmıştır.


Değişen müşteri talepleri doğrultusunda hobi kullanıcısı ve küçük çiftçilere yönelik olarak Türkiye’nin ilk mini çapa makinesi YET 250’nin üretimine başlanmıştır.


Çapa Makinalarının ek işlev olarak taşıma amaçlı olarak da kullanılmaya başlanması ile daha güçlü ürün talepleri doğrultusunda 12 HP gücünde dizel motora sahip olan ve bugün de firmamızın amiral gemisi niteliğini taşıyan ve daha sonra popülerliği sebebiyle birçok firma tarafından kopyalanan YET 510 modeli üretilmeye başlanmıştır.


Sürekli artan kalite ve üretim kapasitesi sayesinde ihracat operasyonları başlamış ve firmamızın ilk çapa makinası ihracatı Suriye’ye yapmıştır


Artan talebi karşılayabilmek adına halen faaliyet gösterdiğimiz İstanbul Beylikdüzü’nde bulunana 12.000 m2 kapalı alana sahip fabrikamıza taşındık.


1998 yılında Avrupa’nın en büyük tarım fuarlarından birisi olan EIMA Tarım Fuarına katılarak ilk Avrupa maceramıza başlamış olduk.


Aynı yıl özellikle çapa makinasının Dünya’da ilk üretildiği ülke olan İtalya’ya çapa makinası ihracatı gerçekleştirmeye başladık ve halen aynı müşterimiz ile İtalya tek distribütörü olarak çalışmaya devam etmekteyiz.


2000 yılında daha önce Türkiye distribütörlüğünü yapmış olduğumuz ve 1956 yılında kurulmuş olan el traktörü üretiminde Avrupa’nın en büyük 3 üreticisinden birisi olan Valpadana firmasını satın aldık ve fabrikasını Türkiye’ye taşıdık.


Aynı yıl İtalyan Landini firmasının lisansı ile Türkiye’de bahçe traktörü üretimine başladık


2002 yılında artan ihracatımızın da katkısıyla daha kaliteli motor kullanma ihtiyacının ortaya çıkmasıyla dizel motor denilince ilk akla gelen marka olan İtalyan Lombardini firması ile exclusive OEM anlaşması imzalayarak Lombardini markalı motorların Türkiye’deki tek kullanıcısı olduk.


Kayış/Kasnaklı olarak tabir edilen ve hobi amaçlı olarak kullanılan YET 130 / YET 150 modellerinin üretimine başlandı.


Çok kısa sürede kazandığı başarı ile daha sonra birçok firma tarafından kopyalanan ve hali hazırda en çok satan modelimiz olan YET 300 modelimizin üretimine başlandı.


Yurtdışı operasyonlarımızın daha iyi organize edilmesi için İtalya’nın Trieste şehrinde Yagmur Italia SRL şirketi kuruldu.


Yağmur markası ile gelen talepler doğrultusunda çayır biçme makinası üretimine başlanmıştır.


Firmamız tarafından 250.000 inci çapa makinası üretimi gerçekleştirilmiştir.


Türkiye’de üretilen ilk çapa makinasının üzerinden 30 yıl geçti. İlk üretilen YET 360 model çapa makinaları bugün hala kullanıcılarına hizmet veriyor.