Dövme, yönlü mukavemeti artıran öngörülebilir ve düzgün tane yapısı ve akış özellikleri üretir. Dövme, metal parçaları zayıflatan iç boşlukları/gaz ceplerini ortadan kaldırarak üstün kimyasal homojenlik ve Artan yapısal dayanıklılık sağlar. Dövme, tane akışının uygun şekilde yönlendirilmesini sağlar, böylece yorulma direncini en üst düzeye çıkarır ve darbe mukavemetini arttırır. Özetle, çelik dövme işlemi yakl. Yapıldığı orijinal kütüğe göre mukavemet/toklukta %30 artış. Blitz makinelerinde en stresli ve kritik parçalarda dövme parçalar kullanarak mümkün olduğunca dövmenin faydalarından yararlanıyoruz.


Dişli azdırma, bir azdırma makinesinde dişlileri ve kamaları kesmek için sürekli bir işleme sürecidir. Dişler veya kamalar, iş parçasının kesilmesi için eşit aralıklı dişlere sahip olan ve ocak adı verilen bir kesme aleti tarafından yapılan bir dizi kesim ile iş parçasına aşamalı olarak kesilir. Azdırma üretken bir yöntemdir ve iyi bir hassasiyet sağlar. Şanzıman dişlilerimizin çoğunda bu dişli üretim yöntemini kullanıyoruz.


Dişli şekillendirme, küme dişlileri, grup dişlileri veya iç dişliler gibi dişlileri yapmak için kullanılan bir işlemdir. İçinde, şekillendirme aracı bir dişliye çok benzer, ancak kesme kenarları, dişli boşluğunu keserken uygun hız oranında döndürülür. Fabrikamızda bu yöntemle grup dişli imalatı yapmaktayız.


Konik dişli kesme, bu tip konik dişliyi kesmek için özel olarak tasarlanmış özel ekipman gerektirir. Konik dişliler, karmaşık şekilleri nedeniyle imalat dünyasındaki en özel dişli türleri arasındadır. Makinelerimizin diferansiyel dişlileri, pinyonlar, aks ve örümcek dişlileri gibi tüm konik dişlilerini fabrikamızda üretmekteyiz.


Önceden programlanmış yazılım ve kodun üretim ekipmanının hareketini kontrol ettiği bilgisayarlı bir üretim sürecidir. En yüksek kalite ve hassasiyeti elde etmek için sadece yüksek teknolojili CNC makineleri kullanıyoruz. Şanzımanlar, flanşlar ve diferansiyel kasaları, CNC 4 eksen yatay ve dikey işleme merkezlerimiz ile ürettiğimiz en karmaşık parçalar arasındadır.


Torna, iş parçası dönerken kesici takımın doğrusal bir şekilde hareket ettiği silindirik parçalar yapmak için kullanılan bir işleme işlemidir. Genellikle bir torna tezgahı ile gerçekleştirilen tornalama, iş parçasının çapını belirli bir boyuta indirir ve pürüzsüz bir parça finişi sağlar. Bir torna merkezi, bilgisayarlı sayısal kontrollü (CNC) bir torna tezgahıdır. Millerimizin, dişlilerimizin ve diğer silindirik parçalarımızın çoğunu üretmek için bu tür makineleri kullandığımızdan, gelişmiş tornalama merkezleri çeşitli frezeleme ve delme işlemlerini birlikte gerçekleştirebilir.


Yüksek kaliteli ve hassas imalat, kullanılan gerekli aletlerin kalitesine bağlıdır. Takımlama sürecinin sonucu, nihai ürünün kalitesini doğrudan etkiler. Takımlar, en yaygınları jigler, fikstürler, mastarlar, kalıplar, kesme kalıpları ve ekipman olan birçok kategoriyi kapsar. Sonunda Blitz ürünlerinin en yüksek kalitesini elde etmek için gerekli tüm aletleri nasıl tasarlayacağımızı ve kendi bünyemizde nasıl üreteceğimizi biliyoruz.


Tüp bükme işlemi, 3D şekillendirmede birden fazla büküm gerektiğinde basit ancak karmaşık görünen bir üretim sürecidir. Blitz'de, makinelerimizin gidonları, kolonları ve çerçeveleri olacak çok çeşitli boruları bükmek için tasarlanmış son teknoloji CNC boru bükme makinelerimiz var.


Taşlama, ısıl işlem görmüş bir parça üzerinde istenilen toleranslara ulaşmak ve istenilen yüzey pürüzlülüğünü oluşturmak için en hassas üretim yöntemidir. Taşlamanın aşağıdakiler gibi birkaç alt kategorisi vardır:

Dıştan silindirik taşlama, en yaygın taşlama işlemlerinden biridir ve esas olarak rotasyonel simetrik iş parçalarının taşlanması için kullanılır. İş parçası sıkıştırma ve besleme yönlerinde farklılık gösterir. Millerimizi ağırlıklı olarak taşlamak için son teknoloji CNC taşlama makinelerimizi kullanıyoruz.

İç taşlama, iş parçasının sabitlendiği ve iş parçasının iç yüzeyinin dönen aks çarkı ile işlendiği bir işlemdir. Bu prosesi esas olarak avara dişlileri gibi içinde kama olmayan dişlilerimizi üretmek için kullanıyoruz. Puntasız taşlama ve yüzey taşlama gibi diğer taşlama yöntemlerini de üretim operasyonlarımızda aktif olarak kullanmaktayız.


Kalite kontrol, ürünün kalitesinin korunması ve iyileştirilmesi için belirlenen ölçü ve standartları ifade eder. Uzmanlığımız ve özel kalite kontrol ekibimizle, her bir üretim sürecinde kaliteyi kontrol etmek için özel programlar oluşturarak kabul edilmiş kalite kontrol standartlarını ve hatta daha fazlasını takip ediyoruz.


Kaynak, iki veya daha fazla parçanın ısı, basınç veya her ikisi ile bir araya getirilerek, parçalar soğurken bir bağlantı oluşturduğu bir imalat işlemidir. Döner yeke grupları, gidonlar ve çerçeveler gibi parçalarımızın çoğunu üretmek için geleneksel Ark ve nokta kaynağı ve ark robot kaynağı kullanıyoruz.


Isıl işlem, metalin ergimesine veya erimesine, aşamasına gelmeden ısıtılması ve ardından istenen mekanik özelliklerin seçilmesi için kontrollü bir şekilde soğutulması işlemidir. Farklı ısıl işlem türleri arasında, esas olarak metal yüzeyleri sertleştirirken alttaki metalin yumuşak kalmasına izin veren bir prosedür olan karbonlama yöntemini kullanıyoruz. Bu, yüzey kasası olarak bilinen daha ince ve daha sert bir metal tabakasının oluşumuna yol açar. Dişliler ve miller gibi tüm hareketli parçalarımız, zorlu koşullar altında uzun süreli dayanıklılık sağlamak için bu yöntemle yüzey sertleştirilmiştir.


Painting processes in outdoor power equipments are particularly important due to the weather proof requirements of the products. Special formulas of paints are applied high filtration painting lines are both effective, sustainable and environmentally friendly. Undercoating, wet paint and electrostatic painting are both applied to different parts to ensure maximum durability and weather proof.


Injection molding is a method to obtain molded products by injecting plastic materials molten by heat into a mold, and then cooling and solidifying them. We are manufacturing most of the plastic parts of our machines, which are manufactured by our latest technology plastic injection machinery in house.


Sheet metal manufacturing is the process of forming metal sheets to the desired shape using different manufacturing methods. The completion of a product usually comprises many steps, from cutting to bending and forming. In our sheet metal workshop, we are using eccentric presses, hydraulic presses and CNC guillotine shears to manufacture our sheet metal based parts.


Correct assembly is of great importance to extend the life of the machine. Our experienced staff are constantly trained to carry out all assembly steps to our products according to the required technical requirements.